Žiemos pramogos, pavyzdžiui slidinėjimas, kaip ir vasaros pramogos ne tik kad gali būti, bet ir yra labai populiarios bei įdomios. O geriausia tai, kad nesvarbu kuriame pasaulio krašte gyvenate, koks metų laikas yra, pasimėgauti žiemos teikiamomis pramogomis galima visais metų laikais. Jei gyvenate Ispanijoje ir karštą vasaros dieną pasvajojote apie žvarbų šaltuką slidinėjant nuo kalnų – jums tereikia įsigyti bilietą į vieną iš tokių kurortų (taip, kai kurie iš jų veikia ir vasarą) ir kalnų slidinėjimas pasiekiamas vos kelių valandų skrydžiu. Tiesa, prieš tai reikia pasidomėti, kuo yra ypatingos kalnų slidės ir lygumų slidės, tam kad jūsų slidinėjimas būtų sėkmingas.
D.U.K apie kalnų ir lygumų slides
Iš ko pagamintos slidės? 🎿
Slidės gaminamos iš medžio, metalo, kitų medžiagų, pavyzdžiui, anglies pluošto ar stiklo pluošto.
Kaip pasirinkti tinkamo dydžio slides? 🎿
Pasikonsultuokite su specialistu arba pasinaudokite slidžių dydžio lentele, sudaryta atsižvelgiant į jūsų ūgį, svorį ir įgūdžių lygį.
Kuo skiriasi lygumų ir kalnų slidės? 🎿
Lygumų slidės yra ilgesnės ir siauresnės, o kalnų slidės yra trumpesnės ir platesnės.
Kuo skiriasi „rocker“ ir „camber“ slidėse? 🎿
„Rocker“ – tai išlenkta slidžių viršūnės ir uodegos forma, o „camber“ – iškili slidės vidurio forma. Abi šios savybės turi įtakos našumui esant skirtingoms sniego sąlygoms.
Kuo ypatingos kalnų slidės?
Patyrę slidininkai, prisiminę save pačioje šio hobio pradžioje, jums patvirtins, kad kalnų slidės yra slidus reikalas jas renkantis ir tam reikia paskirti nemažai laiko. Tai nėra viena lengviausių užduočių, tačiau privaloma, todėl skubame į pagalbą. Pati kategorija apima labai platų stiliaus asortimentą, o ką jau kalbėti apie didžiulį modelių skaičių, kuris metinėje apyvartoje yra milžiniškas ir sudrumsčia visus vandenis neturintiems patirties. Taigi, nuo ko pradėti?
Kur slidinėsite?
Pirmiausia, ištyrinėkite, kurioje vietoje ketinate mėgautis slidinėjimu. Laikas, kurį praleisite ant kalvos labai svarbus renkantis slides. Pagalvokite ir apie tai, kaip dažnai slidinėsite sutvarkytomis trasomis. O galbūt slidinėsite tokioje vietoje, kur sniego bus daugiau – tuomet slidės čia jau reikalingos vėl kitokio tipo.
Keliaukime prie pačių slidžių.
Slidžių plotis
Vienas iš svarbiausių aspektų, kurį turite paanalizuoti ir lemiančių, kaip sėkmingai slidinėsite yra slidžių plotis. Šį išmatavimą nurodo kiekvienas gamintojas ir jis imamas nuo slidės vidurio siauriausioje vietoje (šiuolaikinės slidės yra smėlio laikrodžio formos ir bus platesnės ties galiuku ir uodega). Visų kalnų kategorijoje šis skaičius svyruoja nuo maždaug 75 milimetrų iki 110 milimetrų. Siauresnėje slidžių dalyje galite tikėtis, kad slidės bus lengviau valdomos ir patogesnės ant kieto ir tvirto sniego. Verta paminėti ir tai, kad kai kurios populiarios visų kalnų slidės yra įvairaus pločio. Taip yra dėl to, kad būtų pritaikytos skirtingoms vietovėms ir slidininkams. Pavyzdžiui, slidės „Rossignol Experience“ yra gaminamos penkių pločių: 76, 78, 80, 82 ir 86.
Slidžių lankstumas
Kitas žingsnis – įvertinti gebėjimų lygį ir slidinėjimo lankstumą. Jūsų gebėjimų lygio nustatymas glaudžiai koreliuoja su jūsų visų kalnų sąrankos standumu. Pastebėta, kad pradedantiesiems norisi minkštesnių ir lankstesnių slidžių, su kuriomis būtų lengviau pradėti posūkį ir valdyti, ne per kietos slidės – veiks priešingai. Šiek tiek patyrę slidininkai renkasi vidutinio standumo, kuris užtikrina didesnį stabilumą važiuojant greičiau ir energijai liejantis per kraštus.
Pažangūs ir patyrę slidininkai laimingiausi bus pasirinkę aukščiausios klasės tvirto dizaino slides, kurių konstrukcijoje yra du standaus titano lakštai, nes šie padidina galią ir našumą skriejant didesniu greičiu. Geros naujienos yra tai, kad beveik kiekvienas gamintojas ir mažmenininkas konkrečiai nurodo savo išvardytų slidžių atitinkamą gebėjimų lygį ir apytikslį lankstumą, todėl renkantis nesusidursite su jokiais neaiškumais. Tik nepamirškite to patikrinti perkant slides.
Slidžių dydis / ilgis
Metas žvalgytis tinkamo slidžių dydžio / ilgio. Dydžio nustatymo atskaitos taškas bus jūsų ūgis. Toliau reikia pakoreguoti ilgį pagal savo gebėjimų lygį. Pradedantiesiems rekomenduotina trumpesnės slidės, kurias, kaip žinia, bus lengviau valdyti. Pažengusieji arba slidininkai ekspertai renkasi ilgesnes, kad būtų didesnis greitis. Tiesa, verta pažymėti, kad trumpesnės slidės yra vikresnės ir greičiau sukasi ankštose vietose.
Štai ir jau žinote, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis slides. Pirmieji žingsniai visiškai aiškūs, o jei vis dar kyla bent mažiausių abejonių dėl jūsų pasirinkimo – kreipkitės į konsultantus, patyrusius slidininkus ir šie jums su malonumu atsakys į visus rūpimus klausimus.
Kaip pasirinkti lygumų slides?
Slidinėjimas yra išties smagi žiemos pramoga. Šis užsiėmimas lavina itin daug raumenų grupių, o reguliarus slidinėjimas gerina ir kraujotaką, širdies darbą bei ugdo ištvermę. Slidinėti galima tiek kalnuose, tiek ant lygaus paviršiaus. Visais atvejais, reikia turėti tinkamą įrangą, kuri šiuo atveju yra slidės, tad pabandysime atsakyti į klausimą, kaip pasirinkti lygumų slides?
Pirmiausia, ką jums reikia padaryti, tai įvertinti savo tikslus, nes nuo jūsų fizinių galimybių ir ištvermės ar net jūsų techninės kontrolės priklausys slidžių tipo pasirinkimas. Klasikinis lygumų slidinėjimas gali būti praktikuojamas įvairiais tikslais, pavyzdžiui, tiek pramogai, tiek sportui, tiek tam tikram rezultatui. Štai kodėl taip svarbu įvertinti šiuos kriterijus, kad nustatytumėte savo lygį, o tuomet ir įranga atitiks jūsų poreikius.
Slidžių sukibimas
Reikia pagalvoti ir dėl sukibimo. Klasikinės slidės yra pagamintos iš 2/3 lygaus pagrindo ir centrinės atbulinės eigos sistemos, kuri užtikrina sukibimą ir varymą. Yra trys sukibimo sistemos.
- Sistema „Scases“ suteikia puikų laikymąsi, skatina tvirtesnį sukibimą su sniegu, ypač slystant takais su pakilimais. Ši sistema labiau rekomenduojama pradedantiesiems.
- „Skins“ – antroji sistema, kuri taip pat užtikrina puikų sukibimą / slydimą, siekiant progreso. Ją renkasi tie slidininkai, kurie yra vidutinio lygio slidininkai arba jau pažengę ypač ilgų distancijų trasose.
- Sistema „Wax“ pasižymi tuo, kad ji užtikrina puikų sukibimą dėl kieto vaško. Pačio vaško pasirinkimas priklauso nuo sniego sąlygų ir temperatūros, todėl pasirinkus šį tipą, reikia išmanyti ir vaškavimą, ir sniego sąlygas.
Apkaustų suderinamumas
Kitas žingsnis – pasitikrini apkaustų suderinamumą. Kiekvienas prekės ženklas siūlo skirtingas parinktis: reguliuojamas su įrankiais arba be jų, slidės uždedamos arba nuimamos. Tik jūs galite nuspręsti, kuris variantas jums yra praktiškiausias, bet atkreipkite dėmesį į tai, kad yra trijų rūšių privalomi standartai.
Ir, žinoma, geros slidės yra tos, kurios atitinka jūsų dydį. Renkantis slides, reikia atkreipti dėmesį į jų dydį, kampą ir lankstumą tam, kad jos būtų pritaikytos prie jūsų svorio ir treniruočių lygio. Pagrindinis kriterijus į kurį reikia atsižvelgti yra kūno svoris. Visada peržiūrėkite tiekėjo rekomendacijas, kad surastumėte slidžių dydį pagal jūsų svorį. Mažesnės slidės geriau tinkamos pradedantiesiems, didesnės – bus techniškesnės ir geriau tiks efektyvesniam slydimui.
Ir visgi, laikantis visų šių patarimų, rekomendacijų renkantis lygumų slides, geriausia tai daryti ne online, bet keliauti tiesiai į parduotuvę. To priežastis labai paprasta ir praktiška – ten galėsite ne tik gauti atsakymus iškart, bet ir realiai apsižiūrėti, palaikyti ir net pasimatuoti pačias slides.
Lygumų slidės ir kalnų slidės, jau kaip išsiaiškinome, yra skirtingos. Jų tipų rasite labai įvairių, o gamintojų – dar daugiau. Tam, kad išsirinktumėte jums tinkamiausias slides visada pirmiausia pasidomėkite apie patį gamintoją, pasiskaitinėkite atsiliepimus bei nepatingėkite nuvykti į fizinę parduotuvę konsultacijai su ten dirbančiais specialistais. Apskritai, jei esate iš tų, kuris dar tik ketinate išbandyti slidinėjimą, pirmiausia įsitikinkite, kad šis sportas tikrai jums ir tik tada skubėkite įsigyti visą reikalingiausią aprangą. Atminkite, kad slidinėjimas lauke, gryname ore ne tik yra sveika, bet ir atneša pažinimo džiaugsmą.