Irklentės – kur plaukti Lietuvoje?

Irklentės – kur plaukti Lietuvoje?

Už lango plieskiant kaitriai vasaros saulei sunku nusėdėti darbo vietoje, o po darbų visiškai nesinori grįžti į tvankų butą. Todėl nieko keisto, kad iš troškiomis dulkėmis apsipylusio miesto visi traukia arčiau gamtos, atsigaivinti prie vandens telkinių, kurių mūsų šalyje tikrai netrūksta. Populiarumo pagreitį įgaunančios irklentės – sportas, kuris neturi nei amžiaus, nei svorio apribojimų.

plaukimas-irklente

Džiugu, kad tautiečiai darosi vis mažiau konservatyvūs – ne tik ilsisi gulėdami prieš saulutę, bet ir išbando įvairias vandens pramogas. Pastaruoju metu Lietuvoje ypač sparčiai populiarėja irklenčių sportas. Tai smagus ir paprastas būdas pramogauti ant vandens, nereikalaujantis specialaus pasirengimo ir neturintis nei amžiaus, nei svorio ribojimų. Todėl jau mažai ką stebina prie automobilio bagažinės šalia dviračių įtaisyta irklentė. 

Trumpa irklenčių istorija

Manoma, kad pirmosios irklentės arba angliškai SUP (stand up paddleboarding) kilusios iš Peru salos, kurioje aptikti senosios civilizacijos pėdsakai – archeologų rastose keraminių indų duženose. Ant jų išraižytuose paveiksluose vaizduojami nedideles nendrines valteles irkluojantys žvejai. 

Na, o apie modernųjį irklenčių sportą sukurtos net kelios istorijos. Viena jų pasakoja, kad 90-aisiais metais, Havajuose besitreniruojantis legendinis banglentininkas Laird Hamilton, ieškodamas efektyvaus būdo treniruotis ant vandens, pasiėmė irklą ir pačią didžiausią savo banglentę. Tokiu netikėtu būdu jis atrado nuostabią mankštą, kurios metu dirba viso kūno raumenys. 

Kitas gi pasakojimas teigia, kad Havajuose susirinkę garsūs banglenčių instruktoriai, turėjo susirikiuoti grupinei nuotraukai ant vandens. Todėl plaukdami banglentėmis jie pasinaudojo irklais. 

irklenciu-sportas

Na, o trečia legenda byloja, kad modernių irklenčių istorija prasidėjo 1939 m., kai legendinis banglentininkas Duke Kahanamoku Havajuose irdamasis irklu gaudė geriausią bangą – yrėsi iki jos. 

Kaip matote, versijų išties daug, tačiau visas jas vienija vienas faktas – šiuolaikinė irklentė kilo iš Havajų.

Irklenčių sportas Lietuvoje

Per visą pasaulį irklentės pasiekė ir mūsų šalį. Jau ne vienerius metus irklenčių sportas tapo vienu iš populiariausių Lietuvoje. Iš pradžių jos buvo išbandomos ežeruose, o dabar jau ir prisiekę upeiviai baidares bei kanojas keičia į SUP‘ius. 

Lietuvoje suskaičiuojama daugiau nei 3 tūkst. ežerų, tad pasiplaukioti irklente tikrai yra kur. Žinoma, populiariausios vietos tos, kuriose išvystytas turizmo sektorius – Druskininkai, Trakai, Molėtai, Anykščiai. Tačiau šios pramogos teikiamos ir kituose miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir t. t. Daugiau informacijos apie kur, kada ir kaip plaukti: www.sup-board.lt

Turintys savo priemonę, ja naudotis gali bet kur, o neturintys ieško irklenčių nuomos paslaugų. Beje,  SUP‘iu galima sėkmingai gaudyti bangas jūroje ir kaip minėjome prieš tai, smagiai pasiplaukioti upe. Viskas priklausys tik nuo jūsų pomėgių bei įsigytos įrangos. 

irklenciu-nuoma-seimai

Pripučiamos irklentės ir kietos irklentės. Kokie skirtumai?

Pagal pritaikymo galimybes irklentės skirstomos į šiuos 4 tipus:

  • bangų raižymui ( surf sup boards);
  • lenktyninės (race sup boards);
  • kruizinės (touring sup boards);
  • universalios (all around boards).

O pagal pagaminimo technologiją yra kietos lentos bei pripučiamos. Kuri iš jų geresnė, vienareikšmio atsakymo nėra, reikia išbandyti patiems. Faktas tik tas, kad pripučiamą irklentę saugoti bei transportuoti daug lengviau, kadangi išleidus orą, ji neužima daug vietos – net keliaujant viešuoju transportu. 

Irklenčių nuoma

Geriausias būdas išbandyti irklentę – ją išsinuomoti. Dabar praktiškai bet kurioje poilsiavietėje veikia irklenčių nuoma. Tad jei dvejojate ar ši sporto šaka jums patiks, užsisakykite pasiplaukiojimą ir bandykite. Ne vienam vis dar iškyla klausimų ar sunku išmokti palaukti SUP‘iu. Tikrai ne! Tai visai paprasta. Net lengviau nei išmokti važiuoti dviračiu. 

Kaip ir minėjome, plaukimui irklente nėra nei amžiaus, nei svorio apribojimų. Jei mylite vandenį, gamtą ir mokate plaukti, čiupkite lentą ir pirmyn. Tai puikus laiko praleidimo būdas tiek vienam, tiek su šeima ar draugų kompanija. Be to, dar viena labai viliojanti ir šiek tiek panaši sporto šaka yra vandenlenčių sportas.

Irklentėmis galima organizuoti lenktynes, trumpesnius ar ilgesnius pasiplaukiojimus. Plaukiant smagu grožėtis atsiveriančiais gamtos vaizdais. Galima tiesiog gulėti viduryje ežero klausantis aplinkui verdančio gyvenimo ir gaudant saulės spindulius. Ant lentos galima medituoti tekant saulei ar net užsiimti joga. Irklenčių sportas toks populiarus ir jos pačios tokios universalios, kad net daugelis prisiekusių banglenčių mėgėjų persiorientavo į irklenčių sportą. Jie pamatė, kad su irklentėmis galima pagauti daugiau bangų bei lengviau pastebėti jas atplaukiančias iš jūros.

Na, o jei jūs vis dar neišbandėte irklentės, ar niekaip negalite apsispręsti geresnės pripučiamos ar kietos, tiesiog išbandykite ir pajuskite vasaros malonumą.