Ar kada nors pasvarstėte, jog bent vienas savo atostogos norėtumėte praleisti buriuojant? Kaip žinia, buriavimas yra glaudžiai susijęs su vandeniu ir vėju. Ir be šių dviejų gamtos reiškinių – kelionė burlaiviu – tiesiog nėra įmanoma. Būtent dėl šios priežasties, kelionės laivu ir yra ypatingos. Bet ko galima tikėtis pirmojoje savo kelionėje burlaiviu, jei niekada prieš tai nesate plaukioja laivu ar bent jau stovėję ant laivo denio? Užtikriname, kad keliaujant su vėjo bure netiks elegantiškos damos su skrybėle, aukštakulniais ir didžiuliu lagaminu įvaizdis. Tai – baisiausias kiekvieno kapitono košmaras. Tad, kaip tam pasiruošti ir elgtis laive, kad nebūtumėt balta varna – skaitykite toliau.
Daugiau aktyvių vandens pramogų: Kaitavimas Lietuvoje, Vandens motociklai, Irklentės.
Buriavimas. Ką pasiimti?
Kad geriau įsivaizduotumėte, kiek vietos turite savo aprangai ir avalynei vykstant buriuoti, pasakysime taip: tai tas pats, kas vykti atostogauti į namelį su priekaba. Kaip ir namelis ant ratų taip ir buriavimas nedžiugina savo poilsiautojų itin erdviomis ir didelėmis vietomis asmeniniams daiktams pasidėti. Nors laive tikrai yra nemažai stalčių staltelių, bet visus juos atrasti – sudėtinga. Dažniausiai buriuotojams skiriama nedidelė spintelė ne itin erdvioje kajutėje, todėl turėtumėte labai atidžiai rinktis, ką ir kaip pasiimti su savimi. Tam, kam buriavimas yra ne naujas, patars, jog geriausia daiktus susidėti į medžiaginį maišelį, kurį vėliau lengva susilankstyti ir pasidėti šalia kitų daiktų. Taigi, ką tiksliai pasiimti? Žemiau pateikiamas kontrolinių daiktų sąrašas kelionei su vėjo bure.
Buriavimo drabužiai ir avalynė
Šortai, lengvos ilgos kelnės, vilnonė striukė, megztinis (šių dviejų paskutinių drabužių jums prireiks nakties metu, nes būtent naktį gali būti šalta). Batai, kurie tiks vaikščioti tvirtu pagrindu (sausa žeme): sandalai arba vaikščiojimui skirti batai, jei ketinate leistis į žygį. Tuomet įsidėkite ir šlepetes, kurių prireiks apsilankant vonios kambaryje. Kelionei laivu jums prireiks ir baltpadžių drobinių batų (jei tokių neturėsite, teks vaikščioti basomis). Reikalingi ir vandens batai, jei vykstate į tokią vietovę, kurioje aptinkami jūros ežiai. Apatiniai ir kojinės, marškinėliai, maudymosi apranga.
Nepamirškite pasiimti ir apdangalų galvai tokių kaip kepuraitė ar lengva skarelė. Neperšlampamos striukės nuo vėjo gali ir neprireikti, bet visada patartina turėti su savimi kelionės metu. Buriavimas išties reikalauja daug apsaugos, todėl dar labai svarbu turėti ir pirštines, skirtas buriavimui. Jei tokių neturite, puikiai pravers ir dviratininko pirštinės arba įprastos darbo pirštinės. Nuo jų tik reikia nukirpti pirštus, kad netrukdytų jūsų įprastinei veiklai. Na, o dabar, turėtų suklusti moterys. Damos, gerai prakuiskite savo drabužinę ir pasiimkite pačią gražiausią bent vieną lengvą suknelę, su kuria pasipuošite per vakarienę restorane.
Kosmetika ir apsaugos priemonės
Laive nesitikėkite didelio vonios kambario. Rekomenduojama viską, ko reikia, susidėti į kosmetikai skirtą krepšį, kuris turi būti patogus kiekvienam pasiėmimui su savimi po apsilankymo po vonios kambario. Taip užtikrinsite, jog jūsų kosmetika visada drauge su savimi, o ir kitiems naudotis neapkrautu vonios kambariu bus patogiau. Krepšį kosmetikai turėtų sudaryti: apsauga nuo saulės, kremas ar gelis po deginimosi, balzamas lūpoms, dušo želė, šampūnas ir kondicionierius mažesniuose indeliuose, priemonė atbaidyti vabzdžius, maišas skalbiniams, šepetėlis bei pasta dantims, du greitai džiūstantys rankšluosčiai, segtukai drabužiams. O ramioms naktims įsidėkite kištukų ausims. Jie apsaugos ne tik nuo laivo variklio keliančio garso, bet ir nuo galimai knarkiančio kambario draugo. Patartina nesiimti aliejaus, ant kurio galima paslysti bei vengti purškiamojo įdegio, kuris gali palikti nepageidaujamas žymes visame denyje.
Vaistai
Į pagrindinių daiktų sąrašą patenka ir būtinieji vaistai. Žinoma, kiekviename laive turi būti pirmosios pagalbos vaistinėlė, bet geriau turėti savo vaistus tokius kaip „Paracetamolis“, „Ibuprofen“, aktyvuota anglis, vaistai nuo viduriavimo, nosiai skirti lašai, pastilės nuo kosulio, vaistai nuo jūros ligos, kremo įkandus vabzdžiams, putojantys multivitaminai bei dezinfekavimo priemonės.
Akiniai buriavimui
Ir kai jau turėsite viską susidėję tai, kas išvardyta viršuje, galite galvoti ir apie kitus rekomenduojamus papildomus daiktus. Vieni jų – akiniai buravimui nuo saulės. Be jų – neapsieisite, tikrai. Daugelis patyrusių buriuotojų pasiima net dvejas akinių poras. Pasirūpinkite ir virvele jūsų akiniams, nes dažnai taip nutinka, kad pažvelgus į vandenį, visą likusį laiką teks prisimerkti. Verta pasiimti ir kuprinę, kuri pravers keliaujant į krantą. Kai išsiilgsite kitokių garsų nei vandens bangų mūša, nuotaiką praskaidrins jūsų mėgiama muzika. Išsisaugokite ją išmaniajame telefone arba „flash drive“, nes kai kurie senesni laivai turi radiją su USB įvestimi. O, kad išmaniajam telefonui išsikrovus jis vėl galėtų tarnauti jums – nepamirškite ir įkroviklio ir visiškai įkrauto maitinimo banko. Tiesa, buriuojant tikrai norėsis pasižvalgyti ir po povandeniniu pasauliu, todėl nardymo akiniai tikrai neturi būti pamiršti.
Kreiserinis buriavimas
Laivo burė jus tikrai nuneš į pačias įspūdingiausias vandenyno vietas. O tam pasitarnaus kreiserinis buriavimas. Negirdėta sąvoka? Paaiškiname. Paprastai tariant, tai vandens laivas, kurį galima naudoti ilgoms kelionėms. Tai reiškia, kad valtis turi būti tinkama gyventi, turėti tinkamus patogumus ir sandėliavimo vietą bei plaukioti tinkamu greičiu. O svarbiausia, toks laivas turi būti itin tvirtas ir patvarus.
Daugeliui paprastų žmonių, kurie nėra užkietėję buriuotojai, visi burlaiviai gali atrodyti vienodai. Tiesa yra ta, kad burlaiviai yra skirtingi ir kiekvieno jų paskirtis yra kitokia. Burlaivis, kuriuo įmanomas kreiserinis buriavimas, yra pats tinkamiausias ilgoms kelionėms. Kaip atskirti kreiserinį burlaivį – skaitykite toliau.
Burlaivio dydis
Visi kreiseriniai burlaiviai, turi atitikti kelis pagrindinius reikalavimus. Pirmas veiksnys – dydis. Dydis čia yra reikšmingas dėl to, kad jis turi įtakos didesnio greičio išvystam bei geresniam stabilumui. Jei kada tektų įstrigti tokio tipo laive, tuomet jūs turite jaustis patogiai. Didesniuose burlaiviuose yra tinkamas denis ir kajutė, daugiau vietos būtiniausiems daiktams kelionėms.
Burlaivio stabilumas
Plaukiojant po atvirus vandenis ypač reikalingas stabilumas. Burlaivis turi išlaikyti stabilumą ir atlaikyti atšiaurias jūros sąlygas, kad keleiviai būtų saugūs. Geriausias pasirinkimas, kad jaustumėtės stabiliai yra plataus korpuso ar kelių korpusų burlaivius. Buriavimas su tokio tipo laivus garantuoja geresnį stabilumą tyrinėjant paslaptingąsias gelmes.
Laivo korpusas
Atkreipkite dėmesį ir į laivo korpusą. Svarbu pažymėti, kad burlaiviai yra sukonstruoti skirtingų korpusų: vieno arba dviejų korpusų ir katamaranai, kurie turi tris korpusus. Pagal jie dar yra skirstomi į „mono“, „catamarans“ ir „trimarans“ korpusu.
Burlaivio konstrukcija
Nereikia nė sakyti, kad tvirtas laivo korpusas atlaikys net sudėtingiausias jūros sąlygas. O tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl kai kurie kreiseriniai burlaiviai gaminami naudojant metalinius sutvirtinimus. Pastebėsite, kad kai kurie laivai nenaudoja metalo tvirtinimui sukurti, bet įsidėmėkite, kad kreiserinis buriavimas – nėra praktikuojamas realiame gyvenime.
Laivo stiebas ir burė
Tiesa, tai ne vienintelis svarbiausias aspektas į kurį turi būti atkreiptas dėmesys. Reikia atsižvelgti ir į burlaivio stiebą bei burę. Paprasčiausias pavyzdys, jei burlaivio stiebas nėra pakankamai tvirtas, tuomet burė greičiausiai nukris, o burlaivis be burės ar stiebo padidins tikimybę, kad šis apvirs. Atkreipiame dėmesį, kad kreiseriniame buriavime naudojama burė skirsis nuo lenktyninio burlaivio.
Papildoma vieta laive
Kai jau saugumas užtikrintas, laikas pagalvoti ir apie sandėliavimo vietą burlaivyje. Taip, labai svarbu, kad laivas būtų saugus ir tvirtas, bet dar svarbu ir tai, kad šis laivas turėtų užtektinai vietos būtiniausiems jūsų daiktams, pavyzdžiui, maistui ir vandeniui, laikyti. Šis veiksnys labai svarbus tuomet, jei ketinate keliauti ilgesnį laiko tarpą, todėl patartina, kad burlaivyje būtų įrengta tiek vietos, kad galėtų tilptų davinys, kurio užtektų savaitei laiko.
Tikėtina, kad buriavimas jums taip patiks, jog taip užsikabinsite būriuoti, kad neįsivaizduosite savęs bent kartą per metus buriuojant. Po keleto kelionių į plačiuosius vandenius, įsitikinsite, kad vienas geriausių dalykų kelionėje su bure yra tai, kad net didžiausi darboholikai pamiršta darbą ir praranda laiko nuovoką. Jau kaip išsiaiškinome, kreiserinis buriavimas tam tinka geriausiai, todėl telieka tik mėgautis tuo, kur nuneš jus laivo burė. Skrodžiant giliausius vandenius, atrasite naujas vietas ir apleistas įlankas bei pamatysite pasaulį iš visiškai kitos ir naujos perspektyvos.
Kur buriuoti Lietuvoje?
Norite išmokti buriuoti ir prisijungti prie buriuotojų klubo Lietuvoje? Yra tokia organizacija Lietuvos buriuotojų sąjunga (LBS) – tai Lietuvos buriuotojų interesus atstovaujanti ir juos vienijanti organizacija, kurios tikslas yra populiarinti buriavimą Lietuvoje. Buriavimo varžyboms dažniausiai naudojamos Kuršių ir Kauno marios, Baltijos jūra, kiti didesnis vandens telkiniai.
Kur mokytis buriuoti?