Šaudymas iš lanko

Šaudymas iš lanko

Lanko ir strėlės istorija yra viena seniausių ir iki šiol praktikuojamų menų. Šaudymas iš lanko iš pradžių atsirado kaip medžioklės, o vėliau kaip ir karo technika. Nors pirmieji šaudymai iš lanko įrodymai datuojami maždaug 20 000 m. pr. Kr., tačiau gali būti, kad ankstyvieji žmonės lankus ir strėles naudojo dar anksčiau. Anuomet įvairūs pasaulio regionai strėles ir lankus naudojo skirtingais būdais ir tik atsiradus parakui, šaudymas iš lanko peraugo į sportą, apie kurį, beje, reikia žinoti tam tikrus dalykus, be kurių ši aktyvi pramoga nebūtų saugi. 

rozines ir melynos streles

Šaudymo iš lanko tipai

Jei esate naujas šaudyme iš lanko sporte, pirmiausia, ką jums reikia padaryti, tai išsiaiškinti, koks šaudymo iš lanko tipas jus domina. Yra keli pagrindiniai šaudymo iš lanko stiliai, ir, reikia pažymėti, kad išbandę juos visus, tikriausiai pastebėsite, kad pasirinksite praktikuoti daugiau nei viena šių stilių.

Šaudymas iš lanko į taikinį

Šaudymas iš lanko į taikinį yra vienas labiausiai pripažintų šaudymo iš lanko tipų. Šis tipas netgi pasirenkamas mokyti aukštosiose mokyklose. Šis šaudymo tipas yra labai patogus praktikuoti tiek atviroje erdvėje, tiek uždaroje. Šaudoma į nejudančius apskritus taikinius iš nustatyto atstumo ir jis yra toks, koks organizuojamas olimpinėse ir parolimpinėse žaidynėse. Šaudymas iš lanko į taikinį tipą, pirmiausia, išbando dauguma pradedančiųjų. Lauko varžybose lankininkai šaudo nuo 10 iki 90 metrų atstumu, o distancija patalpose – daugiausiai 18 metrų atstumas. Galėsite rinktis šaudyti iš išlenkto lanko arba sudėtinio lanko.

Lauko šaudymas

Lauko šaudymas iš lanko dažniausiai apima šaudymą miške, kuriame būtina judėti nuo vieno taikinio prie kito. Iš pirmo žvilgsnio tai labai panašus šaudymas į prieš tai jau aptartąjį, tačiau šis šaudymo tipas turi keletą unikalių skirtumų. Pagrindiniai skirtumai yra pačiose taisyklėse ir kaip skaičiuojami taškai. Lauko šaudymas iš lanko dažniausiai atliekamas lauko pėsčiųjų trasoje, kur lankininkai šaudo kartu, pasiskirstę mažomis grupelėmis. Taikiniai šiame šaudyme yra išdėlioti atstumu, kuris gali svyruoti nuo nemažiau nei 10 iki 80 jardų. Čia pasirenkami ir kitokio tipo taikiniai, kurie paprastai yra trijų tipų (sutartinai vadinami „kursais“).

3D šaudymas iš lanko

3D šaudymas iš lanko yra išskirtinis tuo, kad jo metu šaudysite į realaus 3D dydžio gyvūnų taikinius. Šie taikiniai dažniausiai būna išdėstyti pakalnėje, nuokalnėje, o kartais net ir iš dalies uždengti medžių, kad sukurtų tikrą medžioklės miške atmosferą. Jūsų tikslas – pataikyti į gyvybiškai svarbias tų šaudomų objektų sritis. Kiekvienas taikinys turi taškų skaičiavimo žiedą, pagrįstą gyvybiškai svarbių gyvūno organų padėtimi. Priklausomai nuo to gyvūno dydžio, vertinimo žiedo dydis skirsis ir bus vertinamas pagal IBO arba ASA standartus.

streles

Kas tas IBO?

Vertinant šiuo būdu, jūs gausite nulį, jei tikslo nepasieksite. Jei pataikote į taikinį, bet už taškų zonos (gyvybiškai svarbių organų) ribų, gaunate penkis taškus. Išorinis žiedas yra vertas aštuonių taškų, vidinis – dešimties taškų, o akis – vienuolikos.

ASA vertinimo sistema iš esmės yra tokia pati kaip ir IBO. Skirtumas tik tas, kad ASA panaikina vienuolikos taškų žiedą ir prideda dvylikos bei keturiolikos taškų žiedus.

Šaudymo iš lango įranga

Patyrę lankininkai puikiai žino, kokios įrangos ir kuri apranga yra tinkama tokio tipo sportui. Tačiau naujokams, ką pirkti gali būti daugiau nei lengvas galvos skausmas. Tam, kad galėtumėte saugiai ir ramiai šaudyti iš lanko jums reikės keleto pagrindinių dalykų.

Apsaugos rankoms

Apsaugos rankoms jus apsaugos nuo dilimo, kai paleidžiama strėlė. Ji dėvima ant rankos, kuri laiko ranką. Tai neleis lanko stygai smūgiuoti į ranką, nes tai tikrai gali pakenkti. Kai įgysite daugiau patirties, tikėtina, kad šios apsaugos rankoms jums daugiau nebeprireiks. Bet kol esate tik ką iškeptas lankininkas, net labai rekomenduojama naudoti apsaugą rankoms.

saudymas is lanko

Pirštinės šaudymui

Pirštinės šaudymui / skirtukai pirštams rekomenduojami, kad apsaugotumėte pirštus nuo skausmo, kai paleidžiama pati strėlė. Ką geriau pasirinkti: pirštines šaudymui ar skirtukus pirštams – jūsų apsisprendimas. Jei sunku apsispręsti, rekomenduojama nuvykti į vietinę šaudymo iš lanko parduotuvę, kur galėsite išbandyti ir palyginti juos abu.

Šaudant iš lanko

Šaudant iš lanko yra labai naudinga turėti ir paleidimo pagalbą. Tai mechaninis įtaisas, padedantis tiksliau iššauti strėles, naudojant gaiduką, kad atlaisvintų lanko stygą, o ne lankininko pirštus. Jų būna įvairių formų, dydžių ir stilių. Iš esmės jie atlieka tą pačią funkciją – laiko lanką ir leidžia.

Lanko taikiklis

Priklausomai nuo lanko tipo, kurį pasirinksite naudoti, galbūt reikės pagalvoti ir apie lanko taikiklį. Juos galėsite rinktis iš dviejų tipų: vieno kaiščio taikiklio ir kelių fiksuotų kaiščių taikiklio. Vieno kaiščio taikikliai turi vieną smeigtuką, kurį galima reguliuoti, o kelių – paprastai turi nuo trijų iki penkių kaiščių, kurių negalima perkelti, kai jie jau yra nustatyti.

Lanko dėklas

Be lanko dėklo tikrai nerekomenduojama pradėti užsiimti šia sporto šaka. Nepriklausomai nuo to, kokio tipo lanką naudosite, jums tikrai prireiks kokybiško kieto korpuso dėklo lankui. Taip apsaugosite lanką nuo greitesnio dėvėjimosi bei nereikės jaudintis, kad šis bus subraižytas ar kaip kitaip sugadintas.

lankas

Stovas lankui

Dar jums derėtų įsigyti ir stovą lankui. Įsivaizduokite, kad išvykote šaudyti iš lanko, pasiėmėte žiūronus ir iššovus iš lanko norite iš arčiau pažvelgti, kaip jums sekėsi. Kur dėsite lanką? Žinoma, kad į jam skirtą stovą. Šis stovas jums pagelbės visais tais momentais, kai paleisite lanką iš rankų ir užsiimsite kita veikla, taip išsaugodami lanką nepažeistą.

Šaudymo žiūronai

Aukštos kokybės žiūronai yra tiek pat reikalingi kaip ir bet kuri kita jau prieš tai aptarta šaudymo iš lanko įranga. Perkant žiūronus rekomenduojama atkreipti dėmesį į skaičius. Pavyzdžiui, jei perkate žiūronus, kurių dydis yra 10 x 50, pirmasis skaičius reiškia didinimą, o antrasis – objektyvo dydį. Padidinimo skaičius jums parodo, kiek kartų arčiau jūs matysite objektą, o objekto dydis turi priklausyti nuo šviesos. Paprasčiau tariant, kuo antrasis skaičius didesnis, tuo vaizdas aiškesnis.

Tolimatis

Jums taip pat prireiks ir tolimačio. Tolimačiai plačiai naudojami ir yra naudingi tam, kad tiksliai išmatuotų didesnį diapazoną, o tai padeda geriau numatyti, kur pataikys jūsų skriejama strėlė. Net ir patys geriausi lankininkai pataria neabejoti ir juos įsigyti.

Strėlės išleidimo žymeklis

Strėlės išleidimo žymekliai yra maži metaliniai žiedai, kurie žymi vietą, kur prikabinate strėlę prie lanko. Šie žiedai išlaiko ją ten net ir po strėlės šūvio. Jie pasitelkiami tam, kad galėtumėte šaudyti iš tos pačios pozicijos. Jie taip pat neleis jums iššauti iš per daug žemos pozicijos.

taikinys

Garso slopintuvai

Šaudant strėles visada yra papildomo ir nereikalingo triukšmo. Dėl to jums prireiks stygų garso slopintuvų. Jie sumažins stygų triukšmą net 90% bei užtikrins, kad nebūsite išblaškyti pačiais svarbiausiais savo gyvenimo šūviais.

Prieš įstojant į profesionalaus šaudymo iš lanko klubą, patartina išbandyti šį sportą tose vietose, kurios leidžia ateiti, susipažinti su tiek pačia įranga, tiek su pačiu šaudymu iš arčiau prižiūrint profesionalams. Pasinaudokite proga ir iškvoskite pastaruosius, kad šie atsakytų į jums rūpimus klausimus. Šaudymas iš lanko garantuoja ne tik smagiai praleistą laiką, bet ir turi naudos jūsų sveikatai: lavinami rankų raumenys, koordinacija, koncentracija. Sportas vienas – privalumų daug.

Šaudymas iš lanko Lietuvoje ir šaudymo varžybos