Kaip žinia, kalnų dviračiai (kitaip dar žinomi kaip MTB dviračiai) yra skirti važinėtis kalnais, o tai reiškia, kad jie ne tik turi tam tikrų panašumų su kitais dviračiais, bet juose yra ir tokių funkcijų, kurios yra skirtos padidinti patvarumą bei našumą nelygioje vietoje. Būtent dėl šios priežasties kalnų dviračiai yra žymiai sunkesni, juos sudėtingiau valgyti ir ne tokie praktiški pasirinkus jais riedėti lygiu paviršiumi. Šiais dviračiais įprasta ne tik važinėtis laisvalaikiu, bet kas nestokoja adrenalino jausmo, gali dalyvauti įvairiose lenktynėse, kurios vyksta kalnuose, dykumuose arba uolose.
Daugiau ekstremalių pramogų: Kaitavimas Lietuvoje, Snieglentės, Šuolis su virve.
MTB dviračiai ir jų specifikacija
Specialiai suprojektuoti kalnų dviračiai buvo naudojami nuo 19-to amžiaus pabaigos, o pirmosios pasaulinės jų rungtynės įvyko 1950-siais metais. Tai nėra visiškai naujiena šiandieną, tačiau yra keletas dalykų, į ką reikia atkreipti dėmesį, ketinant įsigyti kalnų dviratį.
26 colių kalnų dviratis
Pradėkime nuo 26 colių kalnų dviračio. Tai pirmieji su tokio tipo ratais dviračiai, kurie buvo pradėti gaminti. Jie pasižymi tuo, kad yra stipresni ir atsparesni smūgiams. Anksčiau tokio tipo MTB dviračiai buvo labai populiarūs, tačiau jiems tobulėjant, keičiasi ir jų vartotojų pasirinkimai.
29 colių kalnų dviratis
Kitas, šiek tiek didesnis kalnų dviratis nei prieš tai jau aptartas yra 29 colių kalnų dviratis. Tokio dydžio dviratis užtikrina, jog bus pasiektas didesnis greitis, o sukibimas su danga – bus dar geresnis. Yra tik vienas minusas – sumažėja bendras manevringumas.
21 colio kalnų dviratis
21 greičio kalnų dviratį renkasi tie, kuriems patinka lengvai važiuoti skirtingu greičiu įvairiomis vietovėmis. Šis dviratis turi tris priekines ir septynias galines pavaras bei vieną patogiausių sistemų visoje dviračių rinkoje.
Elektrinis kalnų dviratis
Na ir vienas naujausių technologijų atitinkantis kalnų dviratis yra elektrinis kalnų dviratis. Reikia paminėti, kad jie yra vieni populiariausių. Jų priežiūra taip pat kur kas paprastesnė, o nuvažiavimo atstumas – žymiai didesnis.
Kalnų dviračiai. Įranga
Be jokių abejonių, pirmu numeriu sąraše yra pats kalnų dviratis. Jų yra įvairių, todėl reikia labai gera įsigilinti į kiekvieną iš jų, kad vėliau netektų gailėtis savo pasirinkimo. Jei panaršius internete, jūs vis dar nerandate atsakymo į klausimą, kuris kalnų dviratis geriausiai atitiks jūsų poreikius, visada drąsiai kreipkitės į parduotuvėse esančius konsultantus. Pastarieji jums atsakys į nerimą keliančius klausimus.
Dviratininko šalmas
Dviratė transporto priemonė be šalmo – nėra tinkama naudojimui. Kalnų dviratininko šalmas – svarbiausia saugos priemonė. Ją būtina dėvėti važiuojant kalnų dviračiu. Kodėl to reikia? Dėl jūsų saugumo. Tam, kad tinkamas šalmas žymiai sumažintų smegenų sukrėtimą ir kitų galvos traumų tikimybę.
Dviratininko akiniai
Apsauginiai dviratininko akiniai specialiai sukurti tam, kad apsaugotų jūsų akis nuo nepalankių oro sąlygų tokių kaip lietaus, purvo, dulkių ir šiukšlių. Jie reikalingi dar ir dėl to, kad pagerintų komforto lygį, o tai reiškia, kad ir matysite ir galėsite įvertinti kelią daug geriau nei be jų.
Dviratininko pirštinės
Važiuojant kalnų dviračiu, labai svarbu nepamiršti įsigyti ir pirštinių. Jų taip pat yra įvairių, tačiau didžioji jų dalis dengia visą ranką, kad sumažintų tikimybę susižaloti nukritus nelygioje vietoje. Taigi, dviratininko pirštinės iš tiesų labai svarbi važinėjimosi dviračiu detalė.
Purvasargiai
Tai, ką perskaitėte apie kalnų dviračių įrangą yra būtina. Kai jau turėsite tai, galima pradėti galvoti apie papildomus priedus. Vieni jų gali būti purvasaugiai. Jie sukuria barjerą tarp padangų ir dviračio. Jo paskirtis – padėti apsaugoti dviratį nuo šiukšlių ir kitų įvairių objektų.
Įrankių dėžutė
Įrankių dėžutę verta įsigyti ir visada turėti su savimi, nes joje rasite sprendimus nuo daugelio gedimų, kurie gali ištikti kelyje. Šis įrankių rinkinys neturi būti įmantrus, keli paprasti įrankiai ir jūs turėsite sprendimą atsiradus gedimui.
Vaizdo kamera
Na, o kad įamžintumėte gražiausias kelionės akimirkas, kurioms derėtų išvysti „Instagram“ reel‘są, ant šalmo pritvirtinkite vaizdo kamerą. Tai, kaip žinia, neįtikėtinas būdas užfiksuoti visus judesius iš jūsų perspektyvos. Tai tiesiog unikali galimybė ne tik turėti prisiminus visam likusiam gyvenimui, bet ir padvigubinti savo follower‘ių skaičių „instoje“ ar „TikTok‘e“.
Platų dviračių priedų asortimentą galite rasti parduotuvėje Velonova.
Kalnų dviračių vairavimo technikos
Įprastas pasivažinėjimas dviračiu nereikalauja ypatingų technikų ar kokių kitų super galių. Tačiau važiuojant kalnų dviračiais reikia kitokių važinėjimo įpročių nei lygiu keliu, todėl aptarkime pagrindinius metodus, padėsiančius išvengti nemalonumų kalnuose.
Sėkmingiausias raktas į sėkmingą važiavimą kalnų dviračiu – jūsų kūno pozicija. Kaip žinia, daugelis kalnų dviračių takų paviršiai yra padengti akmenimis, šaknimis, provėžomis, smėliu ar purvu. Nors tai laikoma vienu smagiausių dalyku, tačiau kintantis reljefas ir galimos kliūtys pradedantiesiems gali būti nerimą keliančiais pavojais, o tinkama kūno padėtis yra išeitis, kaip įveikti tokias sudėtingas kelio atkarpas. Egzistuoja dvi pagrindinės kūno padėtys: neutrali ir paruošta.
Kaip geriausiai važinėti kalnų dviračiais?
MTB dviračiai, žinoma, yra pritaikyti sudėtingoms trasoms, tačiau vis vien verta žinoti, kaip geriausia važinėtis kalnų dviračiais. Neutralioje pozicijoje dažniausia važiuojama netechninėmis trasomis, o tokia pozicija leidžia efektyviai ir patogiai riedėti, o prireikus – lengvai pereiti į paruoštą padėtį techniniam reljefui. Neutrali pozicija yra tuomet, kai jūsų keliai ir alkūnės yra šiek tiek sulenktos, rodomieji pirštai yra laikomi ant stabdžių svarsčių visą laiką, akimis žiūrima maždaug 15-20 pėdų į priekį.
Pakliuvus į trasos atkarpą, kuri yra statesnė ar uolesnė, reikia pradėti galvoti apie savo kūno pozicijos pakeitimą ir nedelsiant pereiti į pasiruošimo padėtį. Pasiruošimo padėtis yra štai tokia: gilus kelių ir alkūnių sulenkimas, užpakalinė dalis neturi būti ant sėdynės, o klubai – nustumti atgal. Nugarą laikykite plokščią ir beveik lygiagrečiai su žeme, rodomieji rankų pirštai ant stabdžių visą laiką, o akys turi žvelgti į priekį maždaug 15-20 pėdų į priekį.
Kalnų dviračiai yra siejami su purvu ir važiavimu sudėtingomis trasomis, o tai daugeliui – tikras linksmybių šaltinis, todėl neretai skubama įsigyti kalnų dviratį neatkreipus dėmesio į patarimus, kaip išsirinkti tinkamą dviratį, atitinkantį jūsų norimą važiavimą. Taip, tai reikalauja laiko, tačiau geriau paskirti laiko jūsų poreikius atitinkančio kalnų dviračio paieškoms, nei vėliau gailėtis įsigijus ne tą. Taip pat nepamirškite būti itin atsargiais ypač pirmosiomis savo kelionių valandomis, kad išvengtumėte traumų ir galėtumėt mėgautis puikiu laisvalaikiu gryname ore.