Balto sniego patalu apjuosta gamta, švelniai skruostus kutenantis šaltukas ir ramybė sieloje – tarsi ideali filmo scena, kuria mėgautis gali ne kiekvienas, o tik išrinktieji filmo personažai. Bet tik ne tada, jei nusprendėte išbandyti slidinėjimą. Vieningai tvirtinama, kad slidės ir slidinėjimas – ne tik aktyvi žiemos pramoga, bet puikus sveikatos stiprinimo būdas: slidinėjant gerėja bendra žmogaus savijauta, nes tai, pasak sporto medicinos gydytojų, ir ištvermės sportas. Taigi tai puikus būdas atostogas, gražius gamtos vaizdus, draugiją su savo mylimais draugais suderinti su sveiku gyvensenos įpročiu.
Kalnų slidės ir kalnų slidinėjimas ⛷️
Kalnų slidinėjimas gali būti ir poilsinis, ir sportinis užsiėmimas. Ši sporto šaka yra itin populiari tose šalyse, kur yra ne tik sniego ir kalnų, bet ir išvystyta slidinėjimo infrastruktūra tokiose kaip Italijoje įsikūrusiuose Livinjo ir Madonna di Campiglio slidinėjimo kurortuose.
Užsiiminėjant kalnų slidinėjimu, reikia atkreipti dėmesį į pačią slidinėjimo techniką. Čia yra svarbiausi du elementai: čiuožimo kryptis bei kaip kontroliuoti leidimosi greitį. Įgudę slidininkai atlieka posūkius juos pakartojant į kairę, į dešinę. Pradedantieji naudoja čiuožimo būdą „plūgą“. Šis būdas reikalauja, jog kalnų slidės būtų nukreiptos į vidų, nes tai leidžia palaikyti saugų greitį. Slidininkai, kurie yra patyrę ir įvaldę šią sporto šaką, naudoja sudėtingesnius posūkio elementus. Vienas jų yra carving‘o metodas: keliai sukiojami, o kūnas ir klubai išlaikomi tiesiai.
Kalnų slidės bei slidinėjimo technika – labai svarbu, tačiau dar svarbiau yra fizinis pasiruošimas. Specialistai rekomenduoja ir pataria, kad norint pradėti slidinėti, reikia mažiausiai prieš dvi ar tris savaites pradėti intensyviai ir, svarbiausia, nuosekliai tam ruoštis. Priešingu atveju, nuvykus slidinėti į kalnus po keleto dienų gali tekti to atsisakyti, nes kojos nebus pripratusios prie tokio didelio krūvio. Taip pat gali skaudėti raumenis. O blogiausia tai, kad kartais net patinsta raumenys.
Tai daug pasiruošimo reikalaujantis žiemos laisvalaikio praleidimas, tačiau nepaprastas gamtos grožis, turiningas laikas gryname ore „pakrauna“ žmogaus vidinį pasaulį, primena, kokia nuostabi gali būti gamta!
Lygumų slidės ⛷️ Kaip pasirinkti lygumų slides?
Nusprendus užsiimti šia sporto šaka, įsidėmėkite, kad pirmiausia tai turi teikti jums malonumą, o ne baimę. Tačiau dažnai taip nutinka, kad kalnų slidinėjimas, nors ir teikiantis daug džiaugsmo, neretai tampa per daug rizikingas žiemos sporto užsiėmimas. Tokiu atveju, yra puiki alternatyva – lygumų slidės.
Bijant leistis nuo kalnų, visada galima rinktis plastikines slides. Pastarosiomis galima slidinėti jau iš anksto paruoštomis trasomis arba miškais. Čia reljefas gali būti įvairus: lygumos, statūs pakilimai, nusileidimai. Tokiam slidinėjimui, žinoma, reikalingas ir visai kitoks inventorius nei ruošiantis slidinėti kalnuose. Taigi, toliau skaitykite, kaip pasirinkti lygumų slides.
Pirmiausia, ką reikia padaryti, tai nuspręsti, kurį čiuožimo stilių pasirinksite. Egzistuoja du pagrindiniai stiliai: „čiuožėjas“ ir klasikinis. Stilius „čiuožėjas“ pasižymi tuo, kad pasirinkus šį stilių, slidininkas tarsi eina čiuožėjo žingsniu. Būtent dėl šios priežasties slidės turi būti parenkamos iki penkiolikos centimetrų virš žmogaus ūgio. Na, o jei pasirenkama slidinėti klasikiniu būdu, tuomet slidės turi būti plius minus dvidešimt penki ar trisdešimt centimetrų. Renkantis klasikines slides, būtina atkreipti dėmesį ir į žmogaus svorį. Visais atvejais reikia atsižvelgti į patį žmogų bei jo fizinį pasiruošimą, kaip juda jo rankos.
Norime pabrėžti, jog pradedantiesiems rekomenduojamos trumpesnės slidės. Jos yra daug lengviau valdomos bei puikiai tinka pradedant mokytis slidinėti. Dažniausiai norintys įsigyti slides jau žino, ko jiems tiksliai reikia, tačiau, jei esate pradinukas, atvykus į parduotuvę – jums bus suteikta visa reikalingiausia informacija apie jums tinkamiausias slides. Taigi, jei dvejojate, ar kyla bent kokių neaiškumų – nuvykite į vietą ir ten išsirinksite jums tinkamiausias slides.
Slidinėjimas – sunku? ⛷️ Patarimai pradedantiesiems
Be to, kad kalnų slidinėjimas siejasi su geromis emocijomis, nederėtų pamiršti ir to, kad tai gali pasisukti visai į kitą pusę ir vietoj to, kad su artimaisiais pasidalintumėte gražiomis atostogų akimirkomis, teks dalintis patirtomis traumomis ir patarimais, kaip to išvengti. Kiekvienas pradinukas, ketinantis pirmą kartą išbandyti slidinėjimą, turi tam tinkamai pasiruošti. Dažniausiai yra daromos penkios klaidos, kurios gali kainuoti rimtus kūno sužalojimus. Kad to išvengtumėte, laikykitės žemiau pateiktų patarimų.
Nežiūrėkite žemyn
Slidės – tikrai akį traukiantis pirkinys, bet visgi, ar tik į jas žvilgčioti susirinkote kalnuose? Žvilgsnis turi būti nukreiptas būtent į ten, kur čiuožiate (penki metrai į priekį). Garantuojame, kad po keleto tokių bandymų – slides jausite savaime ir žiūrėti į jas daugiau nereikės.
Jokio atsilošimo atgal
Atsilošus atgal, sumažėja apkrova batų priekyje, todėl drauge mažėja ir slidžių apkrova. Būtent dėl to prarandama ir kontrolė. Turite jausti, kai jūsų blauzda stumia batų liežuvius, nes svoris tuomet perkeliamas į pėdos priekį. Laikantis tokios pozicijos, slidės tolygiai liesis su sniegu ir vėl susigrąžinsite kontrolę į savo kojas.
Nemojuokite lazdomis
Ypač pirmą kartą kalnų slides išbandantys žmonės daro didelę klaidą, manydami, kad mosikavimas lazdomis padės saugiai ir tinkamai leistis snieguotais kalnais žemyn. Iš tikrųjų, taisyklinga lazdų pozicija yra štai tokia: rankos priešais save, truputį į šoną, o alkūnės švelniai sulenktos. Jei lazda „žiūri“ įstrižai atgal ir žemyn – vualia – lazdas laikote teisingai. O dabar teliko nenuleisti jų per daug žemai, nes jos gali kliūti už sniego.
Rankos už nugaros griežtai draudžiamos
Tikriausiai ne kartą esate matę, kai slidininkas rankas laiko už nugaros, ypač darant posūkį. Tačiau tai nėra sektinas ir atkartotinas pavyzdys. Tai – itin dažnas įprotis, kuris susiformuoja savaime, tad jūsų darbas – sąmoningai tai kontroliuoti ir neleisti automatiškai rankai atsidurti už nugaros. Jei kada nepavyks to išvengti, tikėtina, kad jūsų lauks skausmingas nusileidimas.
Nepersistenkite
Kiekvieną kartą išbandant kažką naujo, esame kupini entuziazmo ir neretai pervertiname savo jėgas. Kad netektų sakyti „auč, persistengiau“, neskubėkite ir viską darykite mažais žingsneliais. Tai jums padės prisijaukinti slides. Pasistenkite atsipalaiduoti (bet ne per daug!) ir švelniai slysti paviršiumi, taip leisdami pačioms slidėms imtis iniciatyvos.
Apšilimas – pats svarbiausias
Gerai pamankštinkite kojas, sąnarius, rankas. Kūną privaloma paruošti specifiniam judėjimui kaip ir prieš kiekvieną kitą aktyvią veiklą.
Tikriausiai jau įsidėmėjote, jog pradėti slidinėti reikia mažais žingsneliais ir laikantis visų saugos taisyklių. Pradėkite tai daryti nuo paprastesnių trasų, o vėliau, įgijus daugiau patirties – pereikite prie sudėtingesnių. Kadangi traumų tikimybė slidinėjant yra itin didelė – apsidrauskite.
Linkime sėkmės išvengiant traumų, patirti neišdildomų įspūdžių, „pagauti“ gerą nuotaiką bei puikaus poilsio kalnuose!