Hobby horsing – kas tai?

Hobby horsing – kas tai?

Pastaraisiais metais hobby horsing (HH) arba jodinėjimas ant pagalio išpopuliarėjo visame pasaulyje. Tai ne tik sportas ar pramoga – tai bendruomeniškumo, fizinio aktyvumo ir saviraiškos būdas, suteikiantis daugybę galimybių. 

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kas yra hobby horsing ir pateiksime kitus įdomius faktus apie šią sparčiai augančią veiklą.

Kas yra hobby horsing?

Hobby horsing – tai unikalus sportas su gimnastikos elementais, kurio metu naudojamos medinės lazdos su rankų darbo minkštomis žirgų galvomis. 

Nors kai kuriems gali atrodyti, kad ši veikla skirta tik vaikams, iš tiesų hobby horsing apima fizinę ištvermę, techninius gebėjimus ir kūrybiškumą, reikalaujantį įgūdžių ir atsidavimo.

Kas-yra-hobby-horsing

Kiekvienas žirgas dažniausiai pagaminamas paties dalyvio rankomis arba pagal individualų užsakymą, todėl visi šie žirgai turi savitą stilių ir unikalumą. Žirgų galvos puošiamos detaliais elementais:

  • Spalvingais karčiais.
  • Rankų darbo aksesuarais.
  • Kūrybiškomis ir individualiomis dekoracijomis.

Veiklos metu dalyviai atkartodami jojimo elementus, tokius kaip šokinėjimas per kliūtis, lavina koordinaciją, balansą, gebėjimą valdyti savo „žirgą“ ir stiprina fizinį pasirengimą. Be to, tai padeda ugdyti pasitikėjimą savimi ir stiprinti socialinius ryšius.

Kaip atsirado hobby horsing?

Hobby horsing kilęs iš Suomijos ir pradėjo populiarėti apie 2008 metus kaip jaunimo aktyvios pramogos forma. Iš pradžių ši veikla buvo laikoma tik žaismingu užsiėmimu, tačiau 2010 metais ji jau įgavo sporto šakos statusą.

Pasak Suomijos jojimo federacijos generalinio sekretoriaus Fredo Sundwallo, ši veikla suteikia vaikams ir paaugliams, kurie neturi galimybės įsigyti tikrų žirgų, šansą išbandyti šį sportą ir skatina aktyvų fizinį judėjimą.

2017 m. dokumentinis filmas Hobbyhorse Revolution atkreipė didelį dėmesį į šią veiklą ir atskleidė, kaip žirgų modeliai gali tapti bendruomeniškumo simboliu. 

Vėliau sportas išplito į kitas šalis, o 2023 metais Vokietijoje buvo sukurta pirmoji oficiali hobby horsing taisyklių versija, skirta tarptautiniams turnyrams ir standartizuotoms varžyboms.

Ar hobby horsing – sportas?

Hobby horsing įgijo sporto šakos statusą dėl savo fizinių, techninių ir koordinacinių reikalavimų. Dalyviai atlieka įvairius elementus, įskaitant šokinėjimą per kliūtis, skirtingas technikas bei fizinius pratimus, imituodami žirgų judesius.

2022 m. Europoje surengti pirmieji profesionalūs turnyrai įrodė, kad ši sporto šaka sparčiai populiarėja. Dalyviai ne tik  gerina savo fizinę ištvermę, bet ir stiprina tarpusavio ryšius, mokosi dirbti komandoje ir ugdo naujus įgūdžius.

Kodėl hobby horsing tinka vaikams?

Toliau trumpai apžvelkime pliusus, kodėl vaikai turėtų praktikuoti šį sportą:

  • Vaikai gali praleisti laiką lauke arba specialiai pritaikytuose sporto centruose, kuomet stiprinama ištvermė, gerinamas raumenų darbas ir bendra fizinė būklė.
  • Atlikdami įvairius šokinėjimo pratimus ir imituodami žirgo judesius, vaikai gerina savo motorinius gebėjimus, pusiausvyrą ir koordinaciją, kas itin svarbu bendrajai fizinei raidai.
  • Vaikai gali dirbti komandose, dalyvauti grupinėse veiklose ir stiprinti socialinius ryšius su bendraamžiais. 
  • Kūrybinis žirgų gaminimo procesas skatina saviraišką, padeda ugdyti estetinį skonį ir leidžia vaikams atrasti savo individualumą.
  • Šis užsiėmimas suteikia tėvams galimybę aktyviai prisidėti prie vaikų fizinio vystymosi, skatinti juos bendrauti ir praturtinti laisvalaikį smagiais nuotykiais, tuo pačiu stiprinant šeimos ryšius.
  • Tai yra kur kas pigiau nei tradicinis žirgų sportas. Pavyzdžiui, savo gamybos jojimo lazda su žirgo galva gali kainuoti apie 30 eurų, o gaminta pagal užsakymą – apie 250 eurų.

Ar hobby horsing populiarus Lietuvoje?

Lietuvoje šios sporto šakos pradininkas – Algirdas Nakvasas. 2025 metais planuojamas pirmasis hobby horsing čempionatas šalyje. 

Čempionatuose maršrutas dažniausiai apima nuo 7 iki 10 kliūčių, kurias dalyviai turi įveikti eilės tvarka. Tačiau distancija kinta kiekviename čempionate ar varžybose, įtraukiant naujų jojimo elementų, pavyzdžiui, pusšuolių, kurie tarmiškai vadinami „zovada“.

Tikslas – teisingai peršokti kliūtis ir kuo greičiau įveikti trasą. Lietuvoje šis sportas yra populiarus tarp vaikų nuo 7 iki 13 metų ir po truputį populiarėja tarp suaugusųjų.

Hobby horsing ateitis

Šios sporto šakos ateitis atrodo labai perspektyvi. Nauji turnyrai, bendruomenių susibūrimai, žiniasklaidos dėmesys ir tematikos stovyklos leidžia sportui įgyvendinti naujas idėjas ir bendruomeniškumo iniciatyvas.

Visoje Europoje atsiranda naujų klubų ir varžybų, kuriuose dalyvauja skirtingo amžiaus žmonės. Ši veikla tampa ne tik sporto, bet ir gyvenimo būdo simboliu, suvienijant judėjimą, kūrybiškumą ir bendradarbiavimą.

Įdomūs faktai

  • Rankų darbo hobio žirgai gali kainuoti iki 500 eurų, o brangiausias parduotas egzempliorius siekia net 800 eurų.
  • Didžiausi turnyrai pritraukia daugiau nei 1 500 dalyvių, įrodymai apie šio sporto populiarumą.
  • Suomijoje užfiksuotas šuolis per 1,60 metrų aukščio kliūtis, įveiktas su hobio žirgu rankose.
  • 74 metų dalyvė Vokietijoje laimėjo „geriausio kostiumo“ apdovanojimą, įrodydama, kad ši sporto šaka tinka įvairaus amžiaus žmonėms.
  • 2,5 kilometro ilgio kliūčių trasa Suomijoje tapo rimtu ištvermės išbandymu dalyviams.

Kaip kuriami hobby žirgai?

Hobby žirgų gamyba – neatsiejama ir kūrybiška šios veiklos dalis, leidžianti dalyviams išreikšti savo individualumą ir stilių. Pirmieji žirgai buvo ganėtinai paprasti, tačiau dabar jie tapo detalūs, meniški ir unikalūs meno kūriniai. 

Kaip-kuriami-hobby-žirgai

Žirgų gamyboje naudojamos įvairios medžiagos, o jų dizainas nuolat tobulinamas, kad atitiktų kiekvieno savininko poreikius.

Hobby žirgai kuriami iš:

  • Minkštų, patvarių ir lengvai pritaikomų tekstilės audinių.
  • Medžiagos, kurios leidžia sukurti tikroviškas minkštas galvas ir detales.
  • Naudojamos įvairios spalvų paletės – nuo natūralių atspalvių iki ryškių, linksmų kombinacijų, atspindinčių savininko skonį.
  • Mediniai pagaliukai pritaikomi individualiam dalyvių ūgiui, siekiant komforto.

Pagaliukai gali skirtis dydžiu ir funkcionalumu, todėl yra dvi pagrindinės rūšys:

  • Lengvi modeliai pritaikyti šokinėjimui ir akrobatiniams elementams.
  • Tvirtesni variantai skirti ilgesnėms treniruotėms ir intensyviam sportui.

Šios detalės ne tik užtikrina funkcionalumą, bet ir leidžia savininkams išreikšti savo kūrybiškumą bei stilių, kuriant savo rankų darbo žirgus.

Išvados – kas yra hobby horsing?

Hobby horsing – tai sportas, apjungiantis fizinį aktyvumą, kūrybiškumą ir bendruomeniškumą. Iš pradžių laikytas tik laisvalaikio užsiėmimu, šiandien jis pripažintas sportu, kuris skatina dalyvius lavinti ištvermę, koordinaciją ir kūrybiškumą. Nors Lietuvoje hobby horsing populiarus tarp vaikų, užsienyje juo domisi ir vyresni dalyviai.

DUK apie hobby horsing

Kas yra hobby horsing?

Hobby horsing (HH) dar vadinamas jodinėjimu ant pagalio, yra sportas su gimnastikos elementais, kuriame naudojamos medinės lazdos su minkštomis žirgų galvomis.

Ar hobby horsing tinka tik vaikams?

Ne, šis sportas tinka visiems.

Kokie įgūdžiai reikalingi hobby horsing?

Lavinama koordinacija, balansavimas ir fizinė ištvermė.

Kaip gaminami hobby horsing žirgai?

Žirgai gali būti gaminami rankomis pagal individualų užsakymą arba galima įsigyti.

Kokie hobby horsing privalumai?

Gerina fizinį pasirengimą, lavina koordinaciją ir skatina kūrybiškumą.